2021. január 1-től elindult a 3 millió forint összértékben visszaigényelhető lakásfelújítási támogatás. A részleteket a november 25-én megjelent 518/2020. (XI.25.) kormányrendelet tartalmazza, mely 2022. december 31-ig lesz igényelhető. Összeszedtük a legfontosabb részleteket.
Kik vehetik igénybe?
NEM csak házasok igényelhetik. A gyermeket nevelő vagy váró (12. hetet betöltött magzat) egyedülálló szülők és házastársak vagy élettársak egyaránt lehetnek igénylők. Szülőnek, és gyermekének, a nevezett ingatlanban kell állandó lakcímmel rendelkeznie legalább egy éve, kivétel, ha a tulajdont ennél korábban szerezte.
Az igénylőnek vagy igénylőknek összesen legalább 50%-os tulajdon résszel kell rendelkezniük.
Mekkora a támogatás összege? Mire kell figyelni a számlákkal kapcsolatban?
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint. Azaz, ha valaki ki akarja használni a maximális támogatás mértékét, minimum 6 millió forint értékű beruházásra van szükség. Azonban fontos, hogy a támogatás (amit visszaigényelnek!) összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet. Másképpen fogalmazva, a beruházás teljes értékének minimum 25 %-át munkadíj számlával kell igazolni. Amennyiben ez kevesebb lenne, úgy maximum ennek az értéknek a duplája fizethető vissza.
A számlák2021. január 1-je utáni keltezésűek lehetnek csak. A munkadíj számlák mellé kivitelezői szerződést is minden esetben csatolni kell. A felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat végző vállalkozó által kiállított számla csak akkor fogadható el, ha a vállalkozó sem az igénylőnek vagy együttes igénylés esetén egyik igénylőnek sem közeli hozzátartozója vagy élettársa, vagy a felújítást végző gazdálkodó szervezetnek nem tagja, illetve nem munkavállalója és nem vezető tisztségviselője. Mind az igénylőnek és a kivitelezőnek is köztartozás mentesnek kell lenni.
A felújítás történhet több ütemben. A teljes felújításnak a befejezését követően kell a kérelmet az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig benyújtani az Államkincstár felé.
Ha valaki lakás-előtakarékossági szerződéssel rendelkezik, felhasználhatja az elszámolt számlákat a támogatáshoz is és a lakás-előtakarékosság elszámolásához is.
A számláknak saját névre kell szólniuk. Olyan számla fogadható el, amelyről a vállalkozó az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. számú melléklet 1. pontja szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítette. Külföldi számla nem fogadható el.
Milyen ingatlanra használható fel a támogatás?
Amikor a támogatást benyújtja, legalább már egy éve be kell, hogy jelentve legyen az adott ingatlanba. Ez azonban nem zárja ki, hogy a munkálatokat még az 1 év letelte előtt elkezdjék. Azaz valaki 2021. január 2-án elkezdte a munkálatokat egy olyan ingatlanra, amibe 2020. október 15-én jelentkezett be és a támogatás igénylést 2021. október 25-én teszi meg, az megfelel a feltételeknek. Ez alól kivétel, ha lakásvásárlás történt 2020-ban, ami felújításra szorul. Itt lényeges, hogy a támogatással érintett lakás tulajdonjogának megszerzésére, a lakás ingatlan-nyilvántartási bejegyzésére a támogatási kérelem benyújtását megelőző egy éven belül került sor.
Ha a felújítás elkészült és a támogatást megkapjuk, az ingatlan szabadon értékesíthető. Tehát nincs korlátozás, sőt ugyanarra az ingatlanra a következő tulajdonos is vehet fel otthonfelújítási támogatást akkor, ha az új tulajdonos az előző igénylőnek nem a hozzátartozója, és korábban ezt még nem vette igénybe.
Milyen munkákra lehet igénybe venni a támogatást?
A támogatás a következő építési tevékenységekhez igényelhető:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése vagy cseréje,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület külső festése, színezése, valamint szigetelése, utóbbinál, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje vagy felújítása,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- égéstermék-elvezető építése, korszerűsítése,
- klímaberendezés beépítése, cseréje,
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje,
- belső tér felújítása, ideértve
- a lakás helyiségeinek belső fali, padló-, födém- vagy álmennyezeti burkolat cseréjét, felújítását, festését, tapétázását,
- a galériaépítést,
- a belső lépcső kialakítását és cseréjét,
- a szaniterek beépítését vagy cseréjét,
- a villanykapcsolók és -dugaljak kialakítását és cseréjét,
- a belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását,
- lámpák vagy világítótestek beépítését vagy cseréjét,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található épület, nem lakás céljára szolgáló helyiség (így különösen: nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása,
- kerítés építése,
- gépjárműtároló építése vagy nyitott gépkocsibeálló kialakítása,
- terasz, loggia, erkély, előtető építése,
- térburkolat készítése, cseréje,
- télikert kialakítása,
- amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott személynek minősül – a 12/2001. (I. 31.) Korm. rendelet 9. § (10) bekezdésében meghatározott akadálymentesítési munkák,
- alapozási szerkezet megerősítése, valamint
- beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje,
- használati melegvíz rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is.
Milyen munkálatokra NEM igényelhető a támogatás?
Például nem igényelhető támogatás:
- a szabadon álló bútorok beszerzésére (pl. szobabútor)
- a szabadon álló konyhai gépek beszerzése
- beépített nem konyhai gépek beszerzésére (pl. mosógép, szárítógép)
- a lakás bővítésére plusz szobákkal
- a tereprendezésre, gyepszőnyeg-fektetésre
- a tároló építésére
- mobilgarázs beszerzésére
- a raklapra, mint anyagköltségre
- az infraszauna beépítésére
- a riasztó beszerelésére
A kedvező támogatási lehetőség biztosan megmozgatja mindenki fantáziáját. Előrehozva egy tervezet vagy már egy rég esedékes lakásfelújítást. Ami a fentiekbe belefér, érdemes belevágni. Amire mindenképpen érdemes figyelni még, hogy megfelelő és hiteles céggel, vagy szakemberekkel dolgoztassunk. Mivel a támogatás elszámolhatóságánál fontos, hogy olyan kivitelező adjon számlát, aki erre jogosult. Azzal is számolni kell, hogy a sok érdeklődő miatt a jó szakemberek naptárai gyorsan betelnek. Ha valaki nem lép időben, akkor nagy eséllyel csak futni fog a mesterek után. Nem az árajánlat lesz a lényeg, hanem, hogy elvégezze valaki a munkálatokat. Az sem lehet megoldás, hogy majd mi magunk végezzük el a szakmunkákat, még ha értünk is hozzá, mert a fentiek szerint a számlák 50%-ának munkadíjról kell szólnia.
A másik fontos tényező a megfelelő anyag, amivel dolgozni fogunk. Már év elején érezhető, hogy sok termék ára emelkedett. Ennek egyik oka, hogy vannak nyersanyagok, amiknek a világpiaci ára is felment, mint például a vas, így már itt megfigyelhető 20-30%-os áremelkedés. Minden olyan termék, ami vasból készül, például radiátorok, betonpillérek, stb. már most drágábban vásárolható meg. Ugyanígy a kereslet is felfele fogja hajtani az árakat. Érdemes lekötni a termékeket, főleg, ha tudjuk mit akarunk felújítani.
Ha valaki olvas a sorok között érzékelheti, hogy az idő egy fontos tényező lesz a kivitelezési munkálatoknál. Érdemes olyan minőségi anyagokkal dolgozni, mint a Beerstone Gyorsjavító vagy Vízzáró habarcsai, amikről bővebben olvashat a linkre kattintva, illetve meg is vásárolhatja őket a cég webáruházában.